Természetismeret osztályozóvizsga követelmények

5 . évfolyam

·        Tudják megkülönböztetni a különböző anyagokat, halmazállapotokat és értsék azok változásait.

• Tudatosuljon    bennük,    hogy    ezek    mennyiségekkel    jellemezhetők.    Szerezzenek jártasságot a mérések elvégzésében
  • Legyen képes egyszerű kísérleteket, megfigyeléseket, méréseket önállóan, illetve csoportban biztonságosan elvégezni, a tapasztalatokat rögzíteni, következtetéséket levonni.
  • Ismerje legjellemzőbb termesztett növényeinket, a házi és ház körül élő állatokat, tudja az ember életében betöltött szerepüket. Lássa az ember természetformáló tevékenységét a kultúrnövények kialakulásában, és az állatok háziasításában.
  • Rendelkezzen a kulturált és emberséges állattartás, valamint az állatvédelmi szabályok betartására.
  • Ismerje    és    hasznosítsa    mindennapi    életében    a    zöldség-    és    gyümölcsfélék táplálkozásban betöltött szerepét.
  • Alapozódjon meg az egészséges életvitel szokásrendszere.
  • Ismerjék az időjárást kialakító legfontosabb tényezőket.
  • Tudják megfogalmazni és elemezni az aktuális időjárást.
  • Tudjon tájékozódni a térképeken és a valóságban. Értelmezze helyesen a különböző tartalmú térképek jelrendszerét, használja fel az információszerzés folyamatában.
  • Tudjon méréseket végezni térképeken.
  • Ismerje Magyarország helyzetét a Földön.
  • Alakuljon ki egy általános kép hazai tájaink természetföldrajzi jellemzőiről, természeti-társadalmi erőforrásairól, gazdasági folyamatairól, környezeti állapotukról.
  • Legyen képes felismerni képek alapján az adott tájegységet, várost, élőlényt.

Természetismeret osztályozóvizsga követelmények

6 . évfolyam

• Ismerjék meg    a    legalapvetőbb   csillagászati   fogalmakat   és    elhelyezkedésünket  a Világegyetemben.
  • Tudja a bolygó, csillag és hold hasonlóságait és különbségeit
  • Ismerje a Föld helyét a Világegyetemben.
  • Elemi szinten tájékozódjanak a térképen és a földgömbön a fokhálózat segítségével.

Használják a térképet egyszerű földrajzi ismeretek megszerzésére, tudjanak adatokat leolvasni a domborzati és vízrajzi térképekről.

• Ismerje és használja a földrajzi helymeghatározás különböző módszereit.
  • Ismerjék a Föld belső felépítését és a hegységképződés folyamatát.
  • Ismerjék fel a megfigyelt táj legfontosabb felszínformáit. Tudják értelmezni az egyszerű felszínformákat kialakulásuk
  • Tudják felsorolni a kontinenseket és óceánokat.
  • Tudjanak jellemző tulajdonságokat mondani megfigyelt kőzetmintákról. Ismerjék fel az emberek földrajzi környezetet veszélyeztető tevékenységét. Értsék meg, hogy a környezet állapotának romlásáért az emberek a felelősek.

·        Legyenek egyszerű, szemléletes képzeteik a földrajzi övezetekről.

• Tudja jellemezni hazánk éghajlatát.
  • Tudják felidézhető képzeteik segítségével jellemezni a hazai életközösségeket.

·        Ismerjék és jellemezzék a legjellegzetesebb hazai növény és állatfajok testfelépítését, életmódját, alkalmazva a hierarchikus rendszerezés elvét csoportosításuknál.

• Ismerje hazánk legjellemzőbb életközösségeit, termesztett növényeit, a házban és ház körül élő állatait. Értse az élő és élettelen környezeti tényezők kölcsönhatását. Ismerje fel a környezet-szervezet-életmód, valamint a szervek felépítése és működése közötti összefüggéseket.
  • Tudjanak egyszerű táplálékláncokat
  • Értsék meg a természet védelmének jelentőségét.
  • Ismerje az emberi szervezet felépítését, működését, serdülőkori változásait és okait. Tudatosuljanak az egészséget veszélyeztető hatások, alapozódjon meg az egészséges életvitel szokásrendszere.
  • Formálódjon reális énképe, értse a családi és a társas kapcsolatok jelentőségét, élete irányításában kapjon döntő szerepet az erkölcsi értékrendnek való megfelelés. Legyen embertársaival empatikus és segítőkész.
  • Értse a mozgás, az egészséges táplálkozás jelentőségét a testi, lelki egészség megőrzésében.
  • Rendelkezzen a növényi és állati eredetű termékek fogyasztásának elemi szintű ismereteivel. Sajátítsa el a helyes fogyasztói magatartás
  • Tudatosuljanak az egészséget veszélyeztető hatások, törekedjen ezek elkerülésére, utasítsa el függőséghez vezető szerek használatát.
  • Értse a betegségek megelőzésének fontosságát, tudja az időbeni orvoshoz fordulás szerepét a gyógyulásban.

• Ismerje a környezet és egészség kapcsolatát alapozódjon meg a higiénés kultúrája.
  • Alapozódjon meg az egészséges életvitel szokásrendszere.
  • Rendelkezzen az elsősegélynyújtás elemi ismereteivel, legyen empatikus és segítőkész embertársaival.
  • Vegyen részt egészségvédő programokban.
  • Legyen nyitott, érdeklődő a világ megismerése iránt. Az internet és a könyvtár segítségével legyen képes tudása bővítésére. Legyenek saját ismeretszerzési, ismeretfeldolgozási módszerei.
  • Értse az élő és élettelen természet elválaszthatatlanságát. A hétköznapokban tapasztalható jelenségek, folyamatok értelmezéséhez mozgósítsa természettudományos ismereteit és

képességeit.

• Vegyen részt olyan iskolai programokban, melyek a közvetlen környezet természeti értékeinek védelmét, gyarapítását szolgálják.
  • Életkorának megfelelően biztonsággal használja a szaktudomány nyelvezetét a folyamatok, jelenségek értelmezésekor és az élőlények bemutatásakor